بزرگترین پل دریایی جهان در چین

Jiaozhou-Bay-Bridge

بزرگترین پل دریایی چین پس از ۵ سال تلاش مداوم در استان شاندونگ (خلیج جیائوجو) به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرگزاری چینی “شین هوا”، طول این پل ۴۲ کیلومتر و دارای هشت لاین است که دو شهر چینگدائو و هوانگدائو از توابع استان شاندونگ چین را به یکدیگر وصل می کند. بنا به این گزارش، ۲٫۳ میلیارد دلار برای احداث این پل عظیم هزینه شده است و روزانه ظرفیت تردد بیش از ۳۰۰۰۰ خودرو را دارد.

Jiaozhou-Bay-Bridge-Map

این پل نیز مبدا بزرگراه در دست ساخت چینگدائو - لان جوئو است و سرعت مجاز رانندگی در این پل ۶ خطی ۸۰ کیلومتر تعیین شده است. هزینه ساخت پل به نوشته تلگراف پنج و نیم میلیارد پوند انگلیس بوده است اما شینهوا رقم ساخت را ۲٫۳ میلیارد دلار و سی سی تی وی چین نیز انرا ۱٫۵ میلیارد دلار اعلام کرد. دلیل تفاوت هزینه ساخت هنوز معلوم نیست اما مسیر بین دو شهر با این پل ۳ دقیقه کوتاهتر شده است. همچنین همزمان (همانطوری که در گزارش تصویری دیده می شود) طولانی ترین تونل زیر دریایی چین به طول ۹٫۴۷ کیلومتر نیز در امتداد خلیج جیائوژو افتتاح شد.

china-longest-bridge

ده هزار مهندس و تکنسین چینی در قالب دو تیم از دو سوی پل کار خود را به مدت ۵ سال به پایان رسانده و در نهایت بهم متصل شدند. اولین بار است که چینی ها بدون استفاده از پیمانکاران خارجی این پل را ساخته اند و بیش از ۲٫۵ مایل از بزرگترین پل روی دریا که در لوئیزیانای امریکا واقع شده، طولانی تر است و بنابراین گینس پذیرفته که این طولانی ترین پل جهان خواهد بود که در گینس تا این لحظه به ثبت رسیده است.

Jiaozhou-Bay-Bridge2
۴۵۰ هزار تن میلگرد (که برای ساخت ۶۵ برج ایفل کافی است) در این پروژه استفاده شده است. بیش از ۲٫۳ میلیون متر مکعب بتون سیمانی نیز که به اندازه ۳۸۰۰ استخر به اندازه استخرهای المپیک در آن بکار رفته است. این پل سالانه رشد
اقتصادی منطقه چینگدائو را ۱۶ درصد بالا خواهد برد. آلمانی ها در سال ۱۸۹۸ وارد این منطقه شده و کلا سبک معماری چینگدائو اروپایی است و بعنوان یکی از بهترین مناطق قابل زیست در چین شناخته می شود.
از ده پل طولانی جهان هفت پل متعلق به چین است. پل ۱۰۲ مایلی دانیانگکونشان چین (پل راه اهن) نزدیک شانگهای نیز معروف است.

Jiaozhou-Bay-Bridge1

Start typing and press Enter to search