جغرافیای شیامن

Fujian_Province

شیامن شهری بندری توریستی و زیبا با آب و هوای معتدل، نیمه استوایی و ملایم در جنوب شرق چین مرکز استان تیانجین در نزدیکی تایوان قرار دارد. این شهر با میانگین دمای سالانه ۲۰ درجه سانتیگراد تابستانهایی بلند، گرم و مرطوب و زمستانهایی کوتاه و خشک دارد. گرم ترین ماه سال جولای با متوسط دمای ۲۷ درجه سانتیگراد و سردترین ماه سال فوریه با دمای ۱۲ درجه سانتیگراد است. به دلیل نزدیکی به دریا و وجود کوهستان همواره از آب و هوایی خوب و تمیز همراه با مناظر طبیعی برخوردار است. حدود ۱۷۰۰ کیلومتر مربع مساحت استان فوجیان و جمعیت آن تا سال ۲۰۱۵ میلادی ۱۵۲۰۰ میلیون نفر اعلام شده است. جمعیت شهر شیامن ۳۵۰۰ میلیون نفر است.

علاوه بر خارجیانی که در این شهر حضور دارند، تعداد زیادی از چینی هایی که در خارج زندگی میکرده اند بخاطر موقعیت خوب این شهر برگشته و در این شهر اقامت دارند. این شهر بک بندر آزاد و در قرن ۱۹ یکی از چهار منطقه ویژه اقتصادی بوده که بروی سرمایه گذاری خارجی باز شد. بهترین رشد این شهر از زمان ۱۹۸۰ شروع اصلاحات جدید اقتصادی چین بود. در سال ۲۰۰۶ میلادی دومین شهر چین برای اقامت و زندگی از نظر رتبه بندی اعلام شد و در سال ۲۰۱۱ به عنوان رمانتیک ترین شهر معرفی شد. آمارهای جمعیتی در این شهر از رشد و مهاجرت زیاد حکایت دارد.

مناطق و منابع طبیعی و پتانسیل های زیادی از نظر گردشگری و مراکز تفریحی و توانمندی های اقتصادی این شهر باعث شده است این منطقه و این شهر یکی از مقاصد سفر شناخته شده و باعث رونق صنعت توریسم باشد.

مرکز شهر شیامن روی یک جزیره است که به دو قسمت هولی Huli و سمینگ Siming تقسیم شده است. بقیه چهار ناحیه شهر که از این جزیره خارج است به نامهای های کانگ Haicang ، جی می Jimei ، تانگ آن Tang'an و شیانگ آن Xiang'an نام دارند که بخوبی در نقشه زیر بخوبی نمایان است.

Xiamen-urban-areas

Start typing and press Enter to search