برنامه ۲۵ ساله همکاری‌های ایران و چین

توسط hosein

توضیحات سفیر ایران در مورد برنامه ۲۵ ساله همکاری‌های ایران و چین

سفیر ایران

سفیر ایران در چین با تاکید بر اینکه «ادعاهایی مانند «واگذاری برخی جزایر به چینی ها یا استقرار نیروهای نظامی چین در ایران» در قالب برنامه جامع همکاری های ایران و چین، «مضحک، خنده دار و نوعی تبلیغات منفی» است.»، یادآور شد: «برنامه جامع همکاری های ایران و چین در واقع یک برنامه جامع میان دو کشور و «نقشه راه روابط پکن و تهران» است».

به گزارش خبرداغ به نقل از ایرنا، «محمد کشاورز زاده» سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین درباره هجمه ها علیه برنامه جامع ۲۵ ساله همکاری های چین و ایران گفت: بیشتر این هجمه ها نشات گرفته از کانال های خاص و معاندینی است که دوست ندارند، روابط ایران با کشورهای بزرگی مانند چین رشد پیدا کند و انتظاری جز مخالفت آمریکا هم با این برنامه نداشتیم.

سفیر ایران در چین روز شنبه هجمه ها علیه برنامه جامع همکاری های ایران و چین را "مضحک و خنده دار" خواند و افزود: کشورهایی مانند آمریکا که تحریم های ظالمانه ای علیه ما اعمال می کنند و حتی پول های ما در کشورهای دیگری مانند ژاپن و کره جنوبی را بلوکه کرده و اجازه نمی دهند از آن پول ها برای تامین دارو یا مواد غذایی استفاده کنیم اکنون «دایه مهربان تر از مادر» شده اند و ادعاهایی را مطرح می کنند که «مضحک و خنده دار» است.

او طرح «ادعاهای مضحک و خنده دار» را نوعی توهین به شعور جمعی مردم ایران دانست و گفت: ادعاهایی مانند «واگذاری برخی جزایر به چینی ها یا استقرار نیروهای نظامی چین در ایران» در قالب برنامه جامع همکاری های ایران و چین، «مضحک، خنده دار و نوعی تبلیغات منفی» است.

سفیر ایران در چین با انتقاد از برخی از کانال های رسانه ای داخل ایران هم که چنین مواردی را بازنشر می دهند گفت: این ادعاها، دروغ هایی است که هیچ پایه و اساسی ندارد و به طور یقین اگر بتوانیم این سند را به جلو ببریم و نهایی شود حتما تاثیرات مثبتی در روابط ما با کشورهای دنیا خواهد داشت.

تلاش نا فرجام آمریکایی ها

سفیر ایران در چین افزود: آمریکایی ها خیلی تلاش کردند ایران را منزوی کنند و ادعا کردند که ظرف شش ماه آینده کار را به جایی می رسانند که ایران پای میز مذاکره بیاید و شرایط آمریکا را بپذیرد بنابراین کشوری که برنامه اش این است که ظرف ۶ ماه، اقتصاد ایران را فرو بپاشد مسلما با برنامه جامع همکاری های ایران و چین مخالف است.

برنامه جامع همکاری های ایران و چین یک نقشه راه است

سفیر ایران در چین گفت: برنامه جامع همکاری های ایران و چین در واقع یک برنامه جامع میان دو کشور و «نقشه راه روابط پکن و تهران» است این برنامه چیزی با عنوان «معاهده یا قرارداد» نیست بلکه در واقع نوعی تفاهم میان دو کشور برای توسعه زمینه های همکاری میان دو جانبه است.

کشاورز زاده اظهار کرد: نقشه راهی که برای روابط با چین تنظیم می کنیم چراغی است که مسیر روشن را نشان خواهد داد در چارچوب این برنامه صرفا وارد کننده کالا نخواهیم نبود، توسعه زیر ساخت های کشور از بعد زمینی، هوایی و فضایی می تواند شامل این برنامه ۲۵ ساله شود.

هماهنگی برای تهیه برنامه

وی افزود: این برنامه نتیجه یک کار مشترک و کارشناسی شده است و نظرات مقامات عالی کشور هم در این زمینه کسب شده است.

کشاورز زاده افزود: جز به جز این برنامه در وزارتخانه های مختلف و مجلس شورای اسلامی مورد بررسی و کارشناسی قرار گرفته است و اگر گوشه ای از آن خلاف منافع کشور باشد قطعا قابل پذیرش نخواهد بود.

او گفت: فکر می کنم بتوانیم با کشورهای دیگری هم بتوانیم برنامه ای مانند برنامه جامع همکاری های ایران و چین برای همکاری طراحی کنیم.

تاریخ چند هزار ساله همکاری ها با چین

سفیر ایران در چین در ابتدای مصاحبه اش با اشاره به سابقه روابط دو ملت ایران و چین که به دوران جاده ابریشم و چند هزار سال پیش باز می گردد گفت: این روابط در طول تاریخ همیشه بر اساس احترام متقابل و منافع مشترک بوده است.

کشاورز زاده افزود: در دوره جدید روابط هم که سال آینده پنجاهمین سال روابط را خواهیم داشت همیشه روابط رو به گسترش بوده و بر اساس منافع مشترک و احترام متقابل توسعه پیدا کرده است.

ارسال دیدگاه

Start typing and press Enter to search

توافق 25 ساله ايران و چين