پایان سلطه جهانی دلار

توسط امین

به گزارش چینستان و به نقل از گروه اقتصادی ایرنا از این پایگاه خبری؛ در چند ماه گذشته، آمریکا هر کاری که می توانست برای خراب کردن اقتصاد روسیه و مقاومت پوتین انجام داد.
گزینه اقتصاد هسته ای، برای پرتاب کردن روسیه به خارج از سیستم بین المللی بانکی است و دولت آمریکا با جار و جنجال زیاد به دنبال آن است.
دولت آمریکا به خصوص با قطع کردن ارتباط روسیه با شبکه ارتباطات مالی بین المللی راه دور، می خواهد این کشور را از سوئیفت بیرون کند اما سوئیفت یک جز مهم در سیستم بانکی جهان است، زیرا مبنا را بر ارتباط بانک ها با یکدیگر و نقل و انتقال وجوه میان آنها قرار می دهد.
سوئیفت یک پروتکل شبکه ای است. هر زمان بانکی در پاکستان با بانک دیگری در این پروتکل داد و ستد انجام دهد، وجوه جابجا شده از طریق این شبکه مشخص خواهد شد.
Yuan
سوئیفت، ۹ هزار موسسه مالی در بیش از ۲۰۰ کشور جهان که روزانه ۱۵ میلیون بار نقل و انتقال پول دارند را به یکدیگر وصل کرده است.
بخشی از سوئیفت بودن برای هدایت کسب و کار با بقیه جهان بسیار حساس است و اگر روسیه از سوئیفت خارج شود، یک فاجعه خواهد بود.
اکنون، سوئیفت به عنوان یک جامعه همکار سازماندهی می شود و اداره آن برعهده یک هیات مدیره است.
۲۵ صندلی در این هیات مدیره وجود دارد و هر صندلی به مدت ۳ سال به یک کشور خاص تعلق دارد.
آمریکا، بلژیک، فرانسه، آلمان، بریتانیا و سوییس هر یک ۲ صندلی در اختیار دارند. کشورهای دیگر که شمارشان از انگشتان دست تجاوز نمی کند، هر یک تنها یک صندلی در اختیار دارند و بیشتر کشورها هیچ صندلی در اختیار ندارند. این دقیقا با آنچه دولت آمریکا به خاطر آن فشار وارد می آورد، مغایر است.
اما داستان حتی فراتر از اینها است.
همزمان با موفق نبودن آمریکا در خارج کردن روسیه از سوئیفت، چین سرگرم درست کردن شبکه مالی بین المللی خود که س.آی.پی.اس نام دارد، می باشد.
سی.آی.پی.اس طرفدار سیستم پرداخت بین المللی چین است. این شبکه در صدد است رقیب مستقیم سوئیفت باشد و راه جدیدی برای ارتباط بانک های جهانی و تعامل مالی آنها با یکدیگر معرفی کند که به آمریکا وابسته نباشد.
سوئیفت دارای نقاط ضعف، ناکارآمدی ها و چالش های فنی است و باید آماده پایین آمدن از جایگاه خود در اواخر سال جاری میلادی باشد.
این آغاز پایان سلطه جهانی دلار است. اینک زمان آن است که به نیفتادن چنین اتفاقی امید نبندیم و خود را برای رویارویی با آن آماده کنیم.

Start typing and press Enter to search