پکن پایتخت میلیاردرها

china-rich

پکن عنوان «پایتخت میلیاردرها» را از نیویورک ربود

با اضافه شدن ۳۲ میلیاردر جدید به فهرست میلیاردرهای پکن، پایتخت چین، این شهر عنوان پایتخت میلیاردرهای جهان را از نیویورک ربود.

شرکت شانگای که در مورد ثروتمندترین افراد جهان تحقیق می‌کند در گزارش سالانه خود اعلام کرد پکن با ۱۰۰ میلیاردر، محل زندگی بیشترین میلیاردرها در جهان است؛ در رتبه دوم نیز نیویورک قرار دارد که ۹۵ میلیاردر در آن زندگی می‌کنند. بر اساس این گزارش، مسکو با ۶۶ میلیاردر در رتبه سوم و پس از آن هنگ کنگ و شانگهای قرار دارند که به ترتیب میزبان ۶۴ و ۵۰ میلیاردر هستند.

نکته جالب توجه اینکه با وجود کاهش سرعت رشد اقتصادی و سقوط بازارهای سهام چین، ۵ شهر این کشور در فهرست ۱۰ شهر دارای بیشترین میلیاردهای جهان قرار دارند. روپرت هوگوِرف، بنیانگذار موسسه تحقیقاتی هوران، تولید ثروت را در چین حرکتی «انفجاری» توصیف کرد و گفت این کشور پس از چندین سال، عقب ماندگی‌ها را جبران می‌کند.

غولی خفته که بیدار می‌شود

اقتصاد چین از اواخر دهه هفتاد قرن ۲۰ تغییر و روند رشد را آغاز کرد و در سال‌های اخیر سرعت قابل ملاحظه ای یافته است. گفتنی است در رتبه بندی سال ۲۰۱۵ بر اساس تولید ناخالص داخلی کشورها، چین پس از امریکا در رتبه دوم بزرگترین اقتصادهای جهان قرار دارد. در صورتی که این روند رشد ادامه یابد چین طی سال‌های آینده امریکا را نیز پشت سر خواهد گذاشت و باید خود را برای مقابله با پیامدهای سیاسی آن آماده کند.

بانک جهانی، وضعیت اقتصادی چین را «مطلوب» و فضای اقتصاد کلان این کشور را «با ثبات» توصیف کرده‌ است.

Start typing and press Enter to search