شهر چنگدو به عنوان مرکز استان سیچوان در جنوب غربی چین، به شهر پانداهای بزرگ مشهور است. این شهر با مساحت ۱۲٫۳ هزار کیلومتر مربع با جمعیت بیش از ۱۱ میلیون در غرب استان سیچوان قرار دارد.

با بهره برداری از پروژه آبیاری دوجین گوان استان سیچوان به عنوان منطقه ای سرشار از منابع طبیعی شناخته می شود. شهر چنگدو با داشتن دو رودخانه مین و توو که دو شاخه از دورخانه یانگ تسه هستند و منابع معدنی فراوان، منطقه ای بسیار حاصلخیز و مولد است. این دو رودخانه مساحتی بیش از ۷۰۰ کیلومترمربع را آبیاری می کنند.

آب و هوا

آب و هوای این شهر در طول سال معتدل و مرطوب است و شامل ۴ فصل مجزا می شود: بهار کوتاه و گرم، تابستان طولانی و شرجی، پاییز بارانی و نسبتا سرد و زمستانی مه آلود و سرد. بهترین زمان سفر به چنگدو ماه های مارس تا ژوئن در بهار و ماه های سپتامبر تا نوامبر در پاییز است.فصل بارانی این شهر معمولا در ماه های جولای تا آگوست قرار دارد و با طوفان هایی همراه است.

تاریخچه

تاریخ شهر چنگدو به ۲۴۰۰ سال پیش برمی گردد. زمانی که برای اولین بار یکی از امپراتورهای چین این منطقه را به عنوان پایتخت حکومت خود انتخاب کرد و نام آن را چنگدو گذاشت. طی هزاران سال نام اصلی این شهر و جایگاه آن به عنوان پایتخت سیاسی، تجاری و نظامی سیچوان حفظ شده استو بدون تغییر مانده است. از زمان سلسله های هان و تانگ صنایع دستی این شهر رونق پیدا کرد و در ساخت دستبند و  گلدوزی به شهرت رسید. هم اکنون نیز چنگدو در گلدوزی جزو یکی از ۴ شهر برتر چین است.

شهر چنگدو جایی است که برای اولین بار ارز کاغذی چین در آن تولید گردید و سرچشمه بسیاری از توسعه های فرهنگی-اجتماعی کشور چین به حساب می آید.

جاذبه های چنگدو

خیابان توریستی چانگشی

مرکز تحقیقاتی پرورش پاندا

موزه سیچوان

سیستم آبیاری دوجیان گوان

Start typing and press Enter to search