باغ بائومو در گوانگجو / Guangzhou Baomo Garden

باغ بائومو در روستای زینی، منطقه پانیو گوانگجو واقع شده است. این باغ مساحتی در حدود ۱۰۰۰۰۰ متر مربع (۲۵ هکتار) را پوشش می­دهد و مجموعه­ای از فرهنگ دربرگیرنده­ی معماری سنتی و هنرهای جنوب چین است.

باغ بائومو در اواخر سلسله چینگ ساخته شد و معبد لرد بائو در شرق باغ واقع شده است. این معبد در زمان سلطنت امپراتور جیاگینگ در سلسله چینگ (۱۶۴۴ - ۱۹۱۱ میلادی) به منظور قدردانی از ویژگی­های عدم فساد و عدالت لرد بائو ژنگ از سلسله سانگ (۹۶۰-۱۲۷۹ میلادی) ساخته شده است. باغ اصلی در دهه ۱۹۵۰ خراب و کار بازسازی آن در سال ۱۹۵۵ آغاز شد و هشت سال به طول انجامید. این باغ بازسازی شده نمونه خوبی از باغ­های بزرگ و زیبای جنوب چین است.

باغ بائومو به قسمت­ها و سایت­های نمایشی زیادی تقسیم شده است. در مقابل دروازه­ی آن، یک دیوار سنگی سفید و زیبا وجود دارد. در داخل باغ، مجسمه­های سفالی چینی، آجری، سنگ­های حکاکی شده و کنده­کاری­های چوبی در همه جا دیده می­شود. از شگفت­انگیزترین قسمت­های باغ، می­توان به حجاری برجسته­ی معکوس "جشنواره چینگ­مینگ در کنار رودخانه"، اشاره کرد که به کتاب رکوردهای جهانی گینس اضافه شده است.

نمونه دیگری از این نوع هنر، دیواری از گل­ها و پرندگان، ساخته شده با آجرهای حکاکی شده، می­باشد. از دیگر آثار دیدنی این باغ مجسمه برنز کنفسیوس در خزانه­داری جزیره لیچی است که برای عبادت بازدیدکنندگان به نمایش گذاشته شده است.

علاوه بر جاذبه ­ها و آثار هنری فوق، بسیاری از نقاط مشهور دیگر در داخل باغ وجود دارد. سالن ژیبن که در اصل سالن لرد بائو بوده است، و در راهروی آن، یک نقاشی چینی از لوتوس آویزان است، که نمادی از روح پاک و مقدس لرد بائو است. در پشت سالن، یک لوح گرانیتی وجود دارد که بر روی آن ویژگی­های "باغ بائومو"، نوشته شده که تنها یادگار باستانی باغ است. در راهروی سالن بائومو یک تصویر از لرد بائو، توسط نقاش مشهور چینی، هان­یونلانگ، نقاشی شده است. دو درخت تقریبا ۱۰۰ ساله نارون در جلوی سالن به چشم می­خورد که بلند و استوار درست در مقابل تصویر لرد بائو مانند نگهبانی ایستاده­اند، و مردم آنها را "درختانی معمولی" می­دانند. مجموعه­ای از مجسمه­های سفالی بیان­کننده داستان پرتاب سنگ جوهر توسط لرد بائو به رودخانه، بر روی سقف پل خودنمایی می­کند. سالن لانگتو، بنایی به سبک معماری سنتی جنوب چین و شامل کنده­کاری­های آجری، کنده­کاری­های چوبی، و مجسمه­های سفالی ظریف و زیبا می­باشد. بازدید­کنندگان،  پس از ورود به باغ یک صفحه نمایش بزرگ از اقاقیای بلند و راست، به ابعاد ۵/۳ متر در ۵/۴ متر (حدود ۵/۱۱ فوت در ۸/۱۴ فوت) را مشاهده می­کنند. این صفحه را ۱۶ هنرمند در حدود ۱۸ ماه به اتمام رساندند. در مقابل این صفحه مجسمه لرد بائو قرار دارد که نمادی از­ تعهد او به ایستادگی در اصول است. از دیگر بناهای دیدنی این مکان، سالن مجموعه­ی ژائو تایلای است که در اواخر سلسله چینگ به سبک معبد دلتای رودخانه مروارید ساخته شده است. آقای ژائو مدیر افتخاری دائمی باغ بائومو بوده است. همچنین از دیگر شگفتی­های این باغ راهروی کیانکسیانگ با طولی در حدود ۱۰۰۰ متر (۳/۲۸۱ فوت)، است. بادی که از بالا و پایین این راهرو به زمین می­وزد معماری آن را به تصویر می­کشد. این راهرو نه تنها از گردشگران در مقابل باران و نور خورشید محافظت می­کند، بلکه مکان خوبی برای گشت و گذار و استراحت است.

Start typing and press Enter to search