جزیره شامیان گوانگجو / Guangzhou shamian island

جزیره شامیان، ساحلی شنی در منطقه لیوان شهر گوانگجو در میان رودخانه پرل واقع شده و توسط یک کانال از سرزمین اصلی جدا شده است. این جزیره کوچک بیضی شکل، مساحتی به طول ۳/۰ کیلومتر مربع را پوشش می‌دهد و نقش مهمی در تجارت خارجی در زمان سلسله چینگ داشته است.

در سال ۱۸۵۹ میلادی این منطقه به دو کشور انگلستان و فرانسه (چهار پنجم به انگلیس و یک پنجم به فرانسه) واگذار شد و پس از آن به یکی از مهم‌ترین بنادر تجاری مهم کشور چین تبدیل شد. از سال­های ۱۸۰۰ تا ۱۹۰۰ میلادی، ساختمان­ها و تسهیلات عمومی ساختشان به پایان رسید، از آن جمله می­توان به ساختمان­های سیاسی چون کنسولگری­ها، ساختمان­های فرهنگی چون کلیساها و مدارس و همچنین ساختمان­های تجاری چون بانک­ها و شرکت­ها اشاره کرد. بعد از سال­های ۱۹۴۹، عمارات چند دستگاهی این جزیره، به دفاتر دولتی و آپارتمان های مسکونی؛ و کلیساها به کارخانه تبدیل شدند. اما بعد از مدتی دوباره به کاربرد اولیه­شان برگشتند که کاربرد سابقشان بر روی پلاکاردهایی توضیح داده شده است. این بخش به خاطر همین حضور غربی‌ها، ساختی متفاوت داشته و نمادی از ویژگی‌های معماری به سبک اروپایی است که از آن جمله می­توان به کلیسای کاتولیک فرانسویان یا کلیسای «بانوی لرد» در خیابان اصلی اشاره نمود که توسط فرانسوی‌ها در سال ۱۸۹۲ در منتهی‌الیه شرقی بزرگراه ناحیه ساخته شده و یکی از مناطق پربازدید این بخش به شمار می‌رود. این کلیسا که در خیابان چهاردهم جزیره قرار گرفته، ساختمانی کوچک و ساختاری ساده دارد اما ورودی آن تقلیدی از معماری سبک گوتیک است. از دیگر ساختمان­های مذهبی این منطقه، کلیسای پروتستان بریتانیا است که در سال ۱۸۶۵ ساخته شد. شرکت بانکداری سابق هنگ­کنگ و شانگهای در خیابان ۵۴ جزیره نیز از سبک معماری کلاسیک غربی دوران رنسانس ایده گرفته است. سه خیابان شرقی غربی به نام­های بلوار شمالی، بلوار جنوبی و بلوار شامیان، و همچنین ۵ خیابان شمالی جنوبی به نام­های خیابان شامیان ۱ تا ۵ در جزیره وجود دارند، به این ترتیب کل منطقه جزیره از ۱۲بخش تشکیل شده است، که ساختمان­های گوناگونی در آنها جای گرفته است. از جمله ساختمان­های معروف جزیره می­توان به هتل وایت سوان، هتل شامیان و ساختمان کنسولگری لهستان در شهر گوانگجو اشاره کرد. گردشگران تور گوانگجو، بازدید از این جزیره را معمولا در برنامه خود قرار می­دهند چرا که دارای بناهایی تاریخی و مثال­زدنی از سبک­های معماری غربی، بلوارهای تزئین شده، چشم انداز زیبا از رودخانه مروارید، رستوران­ها و کافه­ها، خوراکی های لذیذ و همچنین مجسمه­های برنزی مختلف است. ۴۲ تا از ۱۵۰ ساختمان موجود در جزیره جزء بهترین و برترین نمونه­های ساختارهای گوتیک، باروک و نئوکلاسیک در گوانجو به شمار می روند.

در این جزیره­ی کوچک خبری از ترافیک نیست. قدم زدن در این جزیره بسیار دل­انگیز است، بلوارهای این جزیره­ی کوچک درست مانند باغ­های تزئینی ساخته شده­اند و عبور از میان آنها حس خوشایندی است که گردشگران می­توانند همزمان منظره زیبای رودخانه مروارید را نیز در طول مسیر نظاره­گر باشند. درطول مسیر پیاده­روی انواع رستوران­ها و کافه ها با خوردنی­های لذیذ پذیرای بازدیدکنندگان هستند.

Start typing and press Enter to search