مرکز تحقیقاتی پرورش پاندا در چنگدو / Chengdu research base of giant panda breeding

مرکز تحقیقاتی پرورش پانداهای عظیم الجثه در چنگدو و یا به طور ساده مرکز پاندای چنگدو، یک مرکز تحقیقاتی غیر انتفاعی  پرورش پانداهای عظیم­الجثه و سایر حیوانات نادر است. این مرکز در چنگدو، سیچوان چین واقع شده است.

مرکز پاندای چنگدو، به منظور بهبود روش ­های محافظت از پانداهای عظیم­الجثه با بسیاری از سازمان­ها همکاری داشته است. به عنوان مثال، مشارکت این مرکز با باغ وحش آتلانتا به آن کمک کرده که بتواند ۲ پاندای عظیم­الجثه را قرض بگیرد. این دو پاندای عظیم­الجثه به نام­های یانگ یانگ و لان لان، تا به امروز پنج فرزند داشته ­اند: می­لان در سال ۲۰۰۶، زی لان در سال ۲۰۰۸، پو در ۳ نوامبر ۲۰۱۰ و می لان و می هوان در سال ۲۰۱۳ متولد شدند.

مرکز پاندای چنگدو در سال ۱۹۸۷ تاسیس شد. این مرکز با ۶ پاندای عظیم­الجثه­ی نجات یافته از حیات وحش آغاز شد و تا سال ۲۰۰۸، ۱۲۴ پاندا در آن متولد شدند.

این مرکز، هدف خود را اینگونه اعلام کرده که "یک مرکز تحقیقاتی در سطح جهان، مرکز آموزش محفاظت و مقصد گردشگری آموزش بین المللی" باشد.

مرکز تحقیقاتی پرورش پانداهای عظیم الجثه در چنگدو که فقط ۱۰ کیلومتر (۶ مایل) دور از مرکز شهر واقع شده است، زیستگاه طبیعی پانداهای عظیم­الجثه را ایجاد کرده است تا بتواند بهترین محیط ممکن برای پرورش آنها را فراهم کند.

پانداهای عظیم­الجثه نه تنها یکی از گنج­های ملی چین هستند، بلکه در بین مردم دنیا نیز محبوبند. آنها فقط در استان های سیچوان، شانگسی و گانسو یافت می شوند. در مجموع کمتر از ۲۰۰۰ خرس پاندا وجود دارند که ۷۰ درصد آنها در سرتاسر استان سیچوان توزیع شده اند. بنابراین، هنگامی که بازدید کنندگان از داخل و خارج از کشور چین به چنگدو، سیچوان می آیند، یکی از اهداف اصلی آنها این است که خودشان از نزدیک این حیوان دوست داشتنی را ببینند.

در این مرکز مساحتی در حدود ۹۲ هکتار که ۹۶٪ آن سرسبز است، برای سایر حیوانات وحشی نادر و در معرض خطر نابودی اختصاص یافته است. پانداهای عظیم­الجثه، پانداهای کوچکتر، مرغ­های ماهی­خوار گردن سیاه، لک لک­های سفید و همچنین بیش از ۲۰ گونه از حیوانات نادر، در آنجا تغذیه می­شوند و پرورش می­یابند. در این مرکز بامبوهای سبز رنگ، گل های روشن، هوای تازه، منظره یک تپه طبیعی و یک منظره زیبای مصنوعی ادغام شده­اند.

امکانات لازم برای حیوانات به طور کامل وجود دارد که شامل یک اتاق علوفه، محل خواب و یک ایستگاه پزشکی است. به علاوه، در این محل یک موزه همراه با آزمایشگاه های تحقیقاتی و مراکز آموزشی وجود دارد.

در این مرکز تعداد زیادی از گیاهان و ده­ها هزار بامبو و بوته کشت شده اند تا بدین طریق غذا و زیستگاه حیوانات فراهم شود. برنامه­ریزی شده که این مرکز تا ۵۰۰ هکتار و همانند یک محیط طبیعی شبیه­سازی شده برای پانداهای عظیم­الجثه گسترش یابد تا آزادانه در آن زندگی کنند.

موزه پانداهای عظیم­الجثه در سال ۱۹۹۳ برای بررسی­های علمی بیشتر و ارتقای سطح آگاهی عمومی در حفاظت از موجودات وحشی و محیط زیست آنها افتتاح شد. این موزه، تنها موزه موضوعی جهان برای گونه های حیوانات نادر و در معرض خطر است. سه نمایشگاه اصلی در این موزه عبارتند از: سالن پانداهای عظیم­الجثه، سالن پروانه­ها و سالن مهره­دارن. این نمایشگاه ­ها شامل انواع تصاویر گرانبها، بیش از ۸۰۰ ماده و بیش از ۲۱۴۰ گونه مختلف در سیچوان است. این موزه شامل نمونه هایی از حیوانات، پرندگان، دوزیستان، خزندگان و حشرات و همچنین فسیل ها و مدل ها می باشد. منابع موجود در فروشگاه موزه، شامل بیش از ده هزار نمونه و همچنین کتابخانه ای از هزاران کتاب و سند می ­باشد. این موزه عالی و جامع، جایگاه شگفت انگیزی است برای همه کسانی که علاقمند به دیدن حفاظت از تنوع زیستی طبیعی منطقه هستند.

Start typing and press Enter to search