مسجد مادیان پکن / Madian mosque

Madian-Mosque-Beijing1

بنای سنگی مسجد قدیمی مادیان با نمادهای زیبای معماری چینی نظر هر بازدید کننده‌ای را جلب می‌کند. این مسجد در حاشیه شمالی مرکز شهر قرار دارد و دسترسی به آن از هر جهت مناسب است. پارکی به همین نام در روبروی مسجد قرار دارد اما دستفروش‌های همیشگی خیابان مادیان، از دلنشینی فضا کاسته‌اند.

این مسجد با مساحت ۳۸۰۰ متر مربع بعد از مسجد هوجیه شهر پکن دومین مسجد از نظر بزرگی است. مسجد فضاهای متعددی دارد که همه سبک مشابهی دارند. بناهای ساخته شده با سنگ‌های طوسی پررنگ، نقش‌های روی دیوار، حیاط سنگ فرش سرسبز، جام‌های بزرگ و قدیمی، ورودی‌های چوبی، همه حکایت از یک بنای مذهبی قدیمی می‌کنند.

غرفه‌ها، فضاها و سالن‌های متعدد برای عبادت، طبخ، اداره، آموزش و طهارت اختصاص یافته است. نمازخانه بانوان و آقایان در اوقات شلوغی مانند ماه مبارک رمضان جدا است.

پس از صرف شیرینی‌های لذیذ، چای، هندوانه و میوه‌های مختلف که برای گشایش روزه، پیشتر روی میزهای چیده شده در حیاط باصفای مسجد تدارک شده بود همه به سرعت برای نماز آماده شدند. پس از نماز، همه در صف برای افطاری ساده‌ای که برای دریافت آن باید پیشتر ثبت‌نام می‌شد منتظر نوبت ایستادند. افطار به سرعت میل شد و میزها نیز پس از دقایقی جمع. تلاوت قرآن در نمازخانه توسط سه نفر انجام شد که هیچ یک صدای خوشایند و مفهومی نداشتند. نماز عشاء و بیست‌گانه تراویح پایان‌بخش برنامه بود.

Madian-Mosque-Beijing

آدرس: بیجینگ، منطقه هایدیان، خیابان مادیان شرقی، شماره ۷

Beijing, Haidian district, Madian Dong Rd, No. 7; 北京市,海淀区,马甸东路۷号

تهیه مطلب از :  حامد یادگاری از پکن

Start typing and press Enter to search