سخنرانی رییس جمهوری اسلامی ایران در نشست سران سازمان همکاری شانگهای

ejlas shanghai 2014

متن کامل سخنرانی رییس جمهوری اسلامی ایران در نشست سران سازمان همکاری شانگهای

 حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران امروز ( جمعه) در سیزدهمین نشست سران سازمان همکاری شانگهای گفت: جمهوری اسلامی ایران خلع سلاح و عدم اشاعه سلاح هسته ای را برای صلح و ثبات بین المللی ضروری می داند و براساس تعهدات حقوقی، آموزه های دینی و اخلاقی و ملاحظات راهبردی به معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای پایبند است و بر حق انکارناپذیر همه اعضای معاهده برای برخورداری از فناوری صلح آمیز هسته ای تأکید و اصرار دارد.

دکتر روحانی در این نشست که در بیشکک پایتخت قرقیزستان و با حضور روسای کشورهای عضو از جمله روسیه و چین و همچنین روسای کشورهای ناظر و هیات های بلند پایه برگزار شد ، اظهار داشت: اکثریت کشورهای عضو ملل متحد و از جمله ۱۲۰ کشور عضو جنبش عدم تعهد، تحریم های نامشروع، غیرقانونی و سیاسی علیه جمهوری اسلامی ایران را مردود شناخته اند. این تحریم ها اقدامی غیرمتمدنانه و بدعتی خطرناک است که به منظور مختل کردن روند توسعه ایران، بی رحمانه شهروندان عادی و بی گناه را هدف قرار داده است.
رییس جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع فلسطین و سوریه اشاره کرد و گفت: فاجعه انسانی سوریه تنها از مسیر سیاسی و گفت و گو بین دولت سوریه و مخالفان سوری آن و بدون دخالت نظامی خارجی قابل حل است. همه طرف های ذی نفوذ باید مانند ایران برای تحقق چنین گفتگوی سازنده ای کمک کنند.
دکتر روحانی افزود: ایران که خود بزرگترین قربانی استفاده از سلاح های شیمیایی است، مخالف هرگونه تولید، نگهداری و بکارگیری این سلاح ها بوده، خواهان برچیده شدن کلیه سلاح های کشتار جمعی از منطقه است و لذا ابتکار روسیه را شروع مناسبی برای این هدف می داند. ما همچنین معتقدیم که تسلیح گروه های افراطی و تکفیری و بویژه دستیابی این گروه ها به سلاح های شیمیایی بزرگترین خطر برای صلح و امنیت منطقه است و باید در تمامی طرح ها مورد توجه قرار گیرد.همچنین همه تلاش ها برای دستیابی به راه حل سیاسی می بایست هرگونه تهدید و توسل به زور را محکوم و منتفی نماید.
متن کامل سخنرانی دکتر روحانی به شرح زیر است:
بسم الله الرّحمن الرّحیم
جناب آقای آتامبایف، رئیس محترم جمهوری قرقیزستان!
جناب آقای مزنتسف، دبیر کل محترم سازمان همکاری شانگهای!
روسای جمهور محترم،
روسای محترم هیأت‌های بلندپایه!
در ابتدا مایلم مراتب تشکر و قدردانی خود را از استقبال و مهمان‌نوازی گرم و صمیمانۀ دولت و مردم قرقیزستان و برگزاری این نشست اظهار نمایم.
عالیجنابان!
پیوستگی متقابل، منطق تعاملات بین‌المللی در فضای انتقالی پس از جنگ سرد است. ائتلاف‌های منطقه‌ای پاسخ جمعی به چالش‌های جهانی است.
در چنین شرایطی سازمان همکاری شانگهای در منطقۀ گسترده و تأثیرگذار اوراسیا از مسئولیتی مهم و تاریخی برای تضمین توسعه پایدار سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشورهای حوزۀ خود برخوردار می باشد.
پیوندهای عمیق تاریخی و فرهنگ‌های کهن و غنی، همکاری‌های اقتصادی بر مبنای منافع مشترک و ظرفیت‌های گسترده در حوزۀ انرژی و حمل و نقل، مناسبات پایدار سیاسی و ثبات منطقه‌ای را به ارمغان خواهد آورد.
اتخاذ رویکردهای عملی برای توسعه همکاری‌های درون منطقه‌ای یک ضرورت انکارناپذیر است. مسیر تمدنی جادۀ ابریشم و حضور کشورهای مهم در عرصه تولید و مصرف انرژی در این سازمان، زمینه‌های مناسبی را فراهم ساخته است و لذا انتظار می رود سازمان هر چه سریع تر نسبت به فعال کردن این عرصه‌ها، به خصوص فعال سازی باشگاه انرژی و عملیاتی کردن همکاری در این زمینه، اهتمام ورزد.
در کنار این فرصت‌ها، کشورهای منطقه با تهدیدهای مشترک نیز روبه‌رو هستند. «افراط گرایی»، «قاچاق مواد مخدر»، «تروریسم» و «حضور نیروهای فرامنطقه‌ای»، از چالش‌های اصلی در عرصۀ امنیت منطقه به شمار می‌روند که همکاری فزایندۀ اعضای سازمان را ضروری می سازد.
حضار محترم!
ایران دارای جایگاه منحصر به فرد ژئوپولیتیکی، توانمندی‌های گستردۀ انسانی و مادی و اقتدار و استقلال سیاسی و اقتصادی بوده و میراث دار بخش مهمی از تمدن جهانی و اسلامی است. اشتراکات فرهنگی، تمدنی و تاریخی با اوراسیا، زمینه‌ساز ایفای نقش کشور من به عنوان سرزمین تعامل و دوستی و همزیستی صلح آمیز فرهنگ‌ها و ملل و اقوام گوناگون در سایه اعتدال و احترام متقابل است. بهره‌برداری از این ظرفیت‌های عظیم در چارچوب ساز و کارهای مطلوب و بسترهای حقوقی مناسب به تقویت جایگاه سازمان همکاری شانگهای منجر خواهد شد.
عالی‌جنابان!
جمهوری اسلامی ایران خلع سلاح و عدم اشاعه سلاح هسته‌ای را برای صلح و ثبات بین‌المللی ضروری می‌داند و براساس تعهدات حقوقی، آموزه‌های دینی و اخلاقی و ملاحظات راهبردی به معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای پایبند است و بر حق انکارناپذیر همۀ اعضای معاهده برای برخورداری از فناوری صلح آمیز هسته‌ای، از جمله غنی‌سازی، تأکید و اصرار دارد.
اکثریت کشورهای عضو ملل متحد و از جمله ۱۲۰ کشور عضو جنبش عدم تعهد، تحریم‌های نامشروع، غیرقانونی و سیاسی علیه جمهوری اسلامی ایران را مردود شناخته‌اند. این تحریم‌ها اقدامی غیرمتمدنانه و بدعتی خطرناک است که به منظور مختل کردن روند توسعه ایران، بی‌رحمانه شهروندان عادی و بی گناه را هدف قرار داده است.
زبان جامعه بشری امروز، باید زبان تفاهم و تکریم باشد. متأسفانه برخی قدرت‌ها هنوز نتوانسته‌اند خود را از دایرۀ مناسبات استعماری کهن بیرون کشند و همچنان طبق عادت دیرینه، با دیگر ملت‌ها فقط با زبان زور سخن می گویند.
من اعلام می‌کنم که با عزم سیاسی، احترام متقابل و تأمین منافع مشترک و تنها از طریق تحقق عینی حقوق مردم ایران می توان صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران را تضمین نمود. با اعتمادسازی متقابل می توان در یک دورۀ زمانی کوتاه به این تضمین متقابل دست یافت.
حضار محترم!
منطقۀ ما در طول دهه‌های گذشته با معضلات فراوانی که در رأس آن اشغال سرزمین و پایمال شدن حقوق مردم فلسطین است، مواجه بوده است. اما امروز احتمال بروز جنگی جدید در منطقۀ ما نگرانی جدی جامعه بین‌المللی را برانگیخته است.
فاجعه انسانی سوریه تنها از مسیر سیاسی و گفت و گو بین دولت سوریه و مخالفان سوری آن و بدون دخالت نظامی خارجی قابل حل است. همۀ طرف‌های ذی نفوذ باید مانند ایران برای تحقق چنین گفتگوی سازنده‌ای کمک کنند.
ایران که خود بزرگترین قربانی استفاده از سلاح های شیمیایی است، مخالف هرگونه تولید، نگهداری و به کارگیری این سلاح ها بوده، خواهان برچیده شدن کلیه سلاح‌های کشتار جمعی از منطقه است و لذا ابتکار روسیه و اعلام پیوستن سوریه به کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی را شروع مناسبی برای این هدف می داند.
ما همچنین معتقدیم که تسلیح گروه های افراطی و تکفیری و به ویژه دستیابی این گروه ها به سلاح های شیمیایی بزرگترین خطر برای صلح و امنیت منطقه است و باید در تمامی طرح ها مورد توجه قرار گیرد.همچنین همۀ تلاش ها برای دستیابی به راه حل سیاسی می بایست هرگونه تهدید و توسل به زور را محکوم و منتفی نماید.
دنیا نیازمند نفی خشونت و افراطی‌گری است. سازمان ما می تواند پرچمدار چنین حرکتی باشد.
متشکرم

منبع : پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران

Start typing and press Enter to search