سفر فرستاده ویژه رئیس‌ جمهور چین به ایران

Chinese have changed4

نایب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین از سفر فرستاده ویژه رئیس‌جمهور چین به ایران خبرداد و گفت: تغییرات محسوسی در فاینانس چین برای پروژه‌های ایران رخ داده است.
مجیدرضا حریری در گفتگو با خبرنگار مهر از سفر فرستاده ویژه رئیس‌جمهور چین به ایران برای گسترش تبادلات تجاری خبرداد و گفت: در سال ۲۰۱۵ میلادی به دلیل افت شدید قیمت مواد خام و نفت در بازارهای جهانی، مبادلات تجاری ایران و چین از افت محسوسی برخوردار بوده است به نحوی که پیش‌بینی می‌شود آمار مبادلات تجاری دو کشور در پایان سال جاری میلادی، با حداقل ۲۰ درصد افت مواجه باشد.

نایب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین افزود: فروش نفت و مواد خام معدنی در مبادلات تجاری ایران و چین نقش پررنگی دارد و به دلیل افت قیمت‌های جهانی، برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ میلادی، به تراز متعادلی رسیدیم در حالی که تا قبل سال جاری میلادی، ۶۵ درصد از سهم مبادلات تجاری دو کشور، مربوط به ایران و تنها ۳۵ درصد سهم فروش کالاهای چینی به ایران بود. هم اکنون این نسبت به ۵۱ درصد به عنوان سهم ایران و ۴۹ درصد به عنوان سهم چین رسیده است.

وی تصریح کرد: در این میان، اگرچه تراز تجاری باز هم به نفع ایران، مثبت است اما افت داشته است در حالی که هم اکنون رفت و آمد هیات‌های تجاری به ایران به دلیل این است که اردوگاه غرب، ۶ سال بود که از فضای بازار ایران دور بود ولی کشورهایی همچون هند، چین و روسیه که سال‌های تحریم را هم در بازار ایران حضور داشتند، بازار ایران را به خوبی می شناسند و هم اکنون خبری از رفت و آمدهای گسترده هیات‌های آنها به ایران نیست.

سفر ویژه فرستاده ویژه رئیس‌ جمهور چین به ایران

به گفته حریری، در هفته اخیر، فرستاده ویژه رئیس جمهور چین به ایران سفر کرده و ۱۸ و ۱۹ مهرماه نیز هیات دیگری از چین به سرپرستی رئیس انجمن توسعه همکاری‌های جنوب- جنوب چین که معاون قبلی وزیر امور خارجه چین هم هست، به ایران سفر خواهد کرد.

وی اظهار داشت: همکاری‌های ایران با چین در سال ۲۰۱۶ عمیق‌تر خواهد شد و به سمت همکاری‌های مشترک برای توسعه زیرساخت خواهد رفت، به نحوی که چینی‌ها در زمینه سرمایه‌گذاری‌های زیرساختی در ایران ورود خواهند کرد و به شدت بر روی پروژه‌های جاده ابریشم و بانک توسعه زیرساخت آسیا این همکاری‌ها گسترش خواهد یافت، این در شرایطی است که چین، پروژه‌های مناسبی را برای جاده ابریشم طراحی کرده که به طور قطع، همکاری‌های مشترک ایران و چین در این زمینه مفید خواهد بود.

نایب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین در ادامه با بیان اینکه بعد از رفع کامل تحریم‌ها، استعداد این وجود دارد که تا پایان سال ۲۰۱۶ و سال ۲۰۱۷ نرخ مبادلات ایران و چین به شدت گسترش یابد، خاطرنشان کرد: پیش بینی ما این است که حجم مبادلات تجاری ایران و چین در سال ۲۰۱۷ به ۷۰ میلیارد دلار برسد.

حریری ادامه داد: فرستاده ویژه رئیس‌جمهور چین پیام‌های مهمی برای اقتصاد ایران به همراه آورده بود، این در شرایطی است که فرستاده ویژه رئیس‌جمهور چین با یک هیات اقتصادی به ایران آمده بود و با وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران هم دیدارهایی داشته است، چراکه وزیر اقتصاد مسئول کمیسیون مشترک ایران و چین است و مباحث مطرح شده میان این دو مقام مسئول در دو کشور، بسیار راهگشا است. ضمن اینکه وی با رئیس سازمان سرمایه گذاری خارجی ایران هم دیداری داشته است.

تغییر محسوس در فاینانس‌های چینی برای ایران

وی گفت: براساس آن، تغییرات بسیار مثبت و محسوسی در زمینه گشایش فاینانس چینی برای پروژه‌های ایرانی رخ خواهد داد، ضمن اینکه قرار است که در ماه‌های ابتدایی سال ۲۰۱۶ میلادی و پیش از اتمام سال ۹۴، رئیس جمهور چین به ایران سفر کند و این نقطه عطفی در روابط تجاری ایران و چین خواهد بود.

وی اظهار داشت: قبل از ورود رئیس جمهور چین به ایران، قرار است کمیسیون مشترک ایران و چین در پکن برگزار شود. از سوی دیگر، چینی‌ها قصد دارند در زمینه نفت و گاز، ریل و راه آهن، بنادر و پتروشیمی در ایران سرمایه گذاری های جدی داشته باشند، این در حالی است که هم اکنون چینی ها به لحاظ تکنولوژی ریل و راه آهن، به جایی رسیده اند که برنده مناقصله خط آهن کالیفرنیا به لحاظ تکنولوژی شده اند.

وی معتقد است که بعد از برداشته شدن تحریم‌ها، شرکت‌های درجه یک چینی که به دلیل همکاری با شرکت‌های اروپایی نمی توانستند در جریان تحریم‌ها، با ایران همکاری جدی داشته باشند، وارد بازار ایران خواهند شد و این شرکت‌ها، معمولا شرکت‌های کیفی و درجه یک چینی هستند.

نایب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین خاطرنشان کرد: اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین به دنبال این است که همکاری‌های تجاری ایران و چین از یک روابط صرفا تجاری به یک شریک اقتصادی تغییر کرده و سرمایه گذاری‌های مشترکی میان دو کشور صورت گیرد و شهرک‌های صنعتی مشترک ایران و چین هم ایجاد شود.

Start typing and press Enter to search