همکاری ایران با چین برای مرمت بافت تاریخی پکن

توسط امین

به گزارش چینستان و به نقل از گروه جامعه خبرگزاری فارس، سید محمد بهشتی در دیدار با خانم دووسیان کینگ تصریح کرد: پژوهشگاه از همکاری با موسسات و دانشگاه های چینی در حوزه های مرتبط استقبال میکند.

iran-beijing-historical-attractions

بهشتی در پاسخ به پرسش کینگ در مورد دغدغه شهرداری پکن برای حفاظت و مرمت بافت تاریخی این شهر و استفاده از تجربه ایرانی ها در این مورد گفت: حفاظت در ایران در سه سطح حفاظت قانونی ، ثبت ملی و جهانی آثار و حفاظت فنی اجرا می شود.

وی در مورد سفر هیأتی از شهرداری چین به ایران گفت: ما در زمینه پژوهشی می توانیم با این هیأت گفتگو کنیم اما در بخش اجرایی و عملیاتی هیأت چینی باید با معاونت سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری همکاری کنند.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری بااشاره به تمایل پژوهشگاه برای همکاری با هیأت های مختلف  چینی از جمله  هیأت پژوهشی غار دون هوانگ ،نمایش موقت ظروف سفید و آبی موزه ملی ایران در چین را یکی از زمینه های خوب همکاری های دو جانبه دانست ، او  روابط تاریخی ایران و چین را مربوط  دوره اشکانیان دانست.

بهشتی  با بیان اینکه وجود یافته های باستانشناسی در جزیره کیش حضور چینی‌ها در این جزیره را اثبات می کند به تمایل پژوهشگاه در زمینه باستان شناسی زیر آب با مراکز تخصصی چین اشاره کرد.

دووسیان کینگ نیز با اشاره  به روابط دیرینه ایران و چین گفت : یکی از دغدغه های فعلی چین و شهرداری پکن حفاظت و مرمت بخش قدیمی شهر پکن است و معتقدیم ایرانی ها در این زمینه بسیار قوی عمل می کنند .

وی افزود:یکی از موارد مشهور تبادل فرهنگی هنری میان چین و ایران ظروف چینی سفید و آبی است بطوری که در حال حاضر گنجینه ظروف سفید –آبی موزه ملی ایران بزرگترین گنجینه موجود در دنیا محسوب می شود.

منیر خلقی مدیر ارتباطات و همکاری های بین الملل پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری نیز از تمایل پژوهشگاه برای همکاری با آکادمی علوم چین ، مرکز مطالعات جاده ابریشم و هیأت پژوهشی غار دون هوانگ خبر داد .

وی افزود: دانشگاه نانجینگ چین نیز برای همکاری در زمینه باستان شناسی عصر آهن در خراسان شمالی ابراز علاقمندی کرده است .

در پایان این نشست قرار شد رایزن فرهنگی چین اطلاعات جامعی در مورد موسسات، دانشگاه ها و پژوهشگاه های چینی که حوزه فعالیت هایشان با حوزه کاری  پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری مشابه است را فراهم آورد و در اختیار پژوهشگاه قرار دهد.

Start typing and press Enter to search