کاهش ۸ درصدی گردشگران چینی در ایران

به گزارش ایسنا و به نقل از چینستان در سه ماه نخست امسال نزدیک به ۱۵ هزار و ۶۰۰ چینی به ایران سفر کرده اند که در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال ۹۶، این آمار هشت درصد کمتر شده است.

مسلم شجاعی، دستیار ستادی دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری این خبر را به ایسنا داد و درباره دلایل کاهش تعداد سفر چینی‌ها به ایران به اظهارات کارشناسان و فعالان گردشگری در بازار چین استناد کرد و گفت: آنچه در روابط بین‌الملل ایران اتفاق افتاده در تصمیم‌گیری چینی‌ها تاثیر داشته است. گردشگران چینی رسانه‌ها را رصد می‌کنند، اخبار منفی را می‌شوند و این باعث می‌شود سفرشان را به ایران به تاخیر اندازند، حتما منظورشان این نیست که سفرشان را کامل کنسل کنند شاید منتظرند شرایط تثبیت شود و  دوباره سفر به ایران را از سر بگیرند.

او سپس درباره پیگیری دو مشکل کهنه گردشگران چینی در ایران که استفاده از اقامتگاه‌های غیرمجاز و راهنماهای بدون مجوز بود و باعث شد کمیسیون ارتقاء امنیت گردشگران خارجی به موضوع آن وارد شود، اظهار کرد: این رویه و الگوی رفتاری رایج در بین شهروندان چینی است حتی در اروپا و امریکا هم مشابه این مشکلات وجود دارد ولی واقعیت آن است که گردشگری امر فرابخشی است و در این ماجرا آنکه تذکر می‌دهد و جلوگیری می‌کند سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیست.

وی افزود: معاونت گردشگری در میز چین این مشکلات را احصاء و به مراجع تصمیم‌گیر که امکان و اختیار دخالت در این مباحث را دارند ارجاع می‌دهد، شاید آن‌ها دنبال مکانیزم بهینه‌ای هستند تا با موضوع برخورد کنند و یا حتی آن را در مسیر درست هدایت کنند. به هر حال معاونت گردشگری پیگیر مساله گردشگران چینی در ایران است و حتما آن را مطالبه می‌کند، ولی دستگاه‌های دیگر در این‌باره مخیر هستند.

شجاعی یادآور شد درحال حاضر کشور در شرایط خاصی به سر می‌برد، بنابراین لازم است در گردشگری اندیشیده شده عمل کنیم تا ضربتی اقدام شود.

منبع: ایسنا

Start typing and press Enter to search