اطلاعات شنیانگ / Shenyang information

شنیانگ، پایتخت استانی و بزرگترین شهر استان لیائونینگ جمهوری خلق چین و همچنین پر جمعیت ترین شهر در شمال شرقی چین است که در منطقه ای سردسیر نزدیک به کشورهای کره شمالی و روسیه قرار گرفته است. بر اساس سرشماری سال ۲۰۱۰، جمعیت شهری شنیانگ ۳/۶ میلیون نفر است، در حالیکه جمعیت شهر شنیانگ با حومه به ۱/۸ میلیون نفر می رسد. منطقه شنیانگ شامل ۱۰ منطقه شهری در شنیانگ، شهر زینمین، و دو شهرستان کانگپینگ و فاکو است.

شنیانگ در قرن هفدهم، توسط مردم مانچو فتح شد و برای مدت زمان کوتاهی به عنوان پایتخت سلسله کینگ مورد استفاده قرار گرفت.

اقتصاد شنیانگ

شنیانگ به همراه شهرهای اطراف آن، یک مرکز صنعتی مهم در چین، یک شهر اقتصادی، و منطقه جدید اصلاحات خاص است که مرکز حمل و نقل و تجاری شمال شرقی چین به ویژه ژاپن، روسیه و کره می باشد. این شهر از دهه ۱۹۳۰ مرکز صنایع سنگین در چین بوده است و برنامه های رشد و شکوفایی منطقه شمال شرقی چین را متنوع کرده است. این شهر در صنایع سنگین، به ویژه در زمینه هوا فضا، ماشین آلات، تجهیزات سنگین و دفاع، و اخیرا در نرم افزار، خودرو و الکترونیک متمرکز شده است. صنایع سنگین در دهه ۱۹۲۰ آغاز شد و قبل از جنگ جهانی دوم به خوبی توسعه یافت. در طی اولین برنامه پنج ساله (۱۹۵۶-۱۹۵۱) بسیاری از کارخانجات در منطقه تیکسی ساخته شدند. شنیانگ در اوج خود در دهه ۱۹۷۰، یکی از سه مرکز صنعتی چین در کنار شانگهای و تیانجین بود. در سال های اخیر با توجه به مبارزات انتخاباتی "احیای شمال شرق چین" و توسعه سریع نرم افزار و صنایع تولید اتوماتیک، اقتصاد شهر به طور قابل توجهی بهبود یافته است و به شرکت های چند ملیتی (MNCs) که دفاتر اصلی را در شنیانگ تأسیس می کنند، یارانه های سرمایه گذاری اختصاص داده می شود.

آب و هوای شنیانگ

شنیانگ با تابستان های گرم و مرطوب و زمستان های خشک و سرد، شناخته می شود. در این منطقه، چهار فصل کاملا مشهود است و تقریبا نیمی از بارندگی سالانه آن در ماه های جولای و آگوست اتفاق می افتد. میانگین دمای ماهانه آن از ۱۱- درجه سانتی گراد (۱۲٫۲ درجه فارنهایت) در ماه ژانویه تا ۲۴٫۷ درجه سانتیگراد (۷۶٫۵ درجه فارنهایت) در ماه جولای، و میانگین دمای سالانه ۸٫۳۹ درجه سانتیگراد (۴۷٫۱ درجه فارنهایت) است. دوره ی یخ زدگی آن ۱۸۳ روز است که طول آن به شدت زمستان بستگی دارد. این شهر سالانه ۲۴۶۸ ساعت، روشنایی آفتاب را دریافت می کند؛ و میزان روشنایی ماهانه ممکن است از ۴۵ درصد در ماه جولای تا ۶۲ درصد در ماه اکتبر باشد و دمای آن از ۱/۳۳- درجه سانتیگراد تا ۳/۳۹ درجه متغیر می باشد.

فضای شهری شنیانگ

شنیانگ پارک های بسیاری دارد، از جمله مشهورترین پارک های آن پارک هایی است که در قسمت های جنوبی منطقه دادونگ، شنهی، و هپینگ قرار دارند و منطقه ای در حدود  ۳۵۰هکتار را پوشش می دهند. این منطقه شامل ۶ پارک بزرگ و ۱۸ باغ ساحلی است که دارای انواع گیاهان مانند گل رز، زردآلو، گیلاس علف های هرز، مریم قرمز، سوسن و فضای سبز گسترده ای از درختان هلو، گلابی، و کاج است. این پارک ها بزرگترین فضای سبز شهری در شنیانگ را تشکیل می دهند که به میزان ۴۰ درصد از فضای سبز شهر را تامین می کند و در سال ۲۰۰۵ عنوان "شهر جنگلی ملی" را دریافت کرد.

Start typing and press Enter to search