بندر شنزن / port of shenzhen

بندر شنزن در جنوب دلتای مروارید در جنوب چین و در مجاورت اقیانوس آرام قرار دارد. این بندر دارای ۲۶۰ کیلومتر خط ساحلی بوده و ۲۰ مایل دریایی با هنگ‌کنگ فاصله دارد. بندر شنزن در ساحل غربی این شهر قرار دارد و از عمق زیادی برخوردار بوده و طبیعی ‌ترین بندر جهان به شمار می ‌آید. این بندر دارای سرپناه ‌های طبیعی برای انبار کالاها می ‌باشد و در عین حال انبارهای بزرگی نیز بدین منظور ساخته شده است. از سال ۱۹۷۹ تا ۲۰۰۴، بندر شنزن بیش از ۳۰ میلیارد یوان بر روی زیرساخت‌ های بندری هزینه نموده و هم‌اکنون دارای ۱۴۰ اسکله می ‌باشد. در این بندر ۳۹ شرکت کشتیرانی وجود دارد که ۱۳۱ مسیر کانتینر بین المللی را راه اندازی کرده اند. در بندر شنزن ماهیانه ۵۶۰ کشتی و همچنین ۲۱ خط تغذیه سایر بنادر منطقه دلتای رودخانه مروارید وجود دارد. ترمینال مسافربری شکو، به سرعت در سرتاسر دلتای رودخانه مروارید به هنگ کنگ، ماکائو و ژوهای خدمات دریایی ارائه می دهد.

این بندر توسط مناطق جدید و شبه جزیره کوولون هنگ کنگ به دو منطقه تقسیم شده است: بندر شرقی و بندر غربی

بندر غربی در شرق لینگدینگیانگ در رودخانه مروارید شرقی واقع شده و شامل یک بندر عمیق آب با پناهگاه های امن طبیعی است. این بندر حدود ۰۴/۳۷ کیلومتر از هنگ کنگ تا جنوب و ۱۲/۱۱۱ کیلومتر از گوانگجو تا شمال فاصله دارد. در نتیجه، بندر غربی به منطقه رودخانه مروارید متصل است و شامل شهرها و شهرستانهای امتداد رودخانه است. بندر شرقی واقع در شمال خلیج داپنگ قرار دارد و ادعا می شود که بهترین بندر طبیعی در جنوب چین است.

وضعیت اقتصادی و کارکردی بندر شنزن

بندر شنزن در حدود ۳/۱۷ درصد از کل درآمد ناخالص چین یعنی مبلغی در حدود ۵/۳۴ میلیارد دلار را کسب می‌نماید. این بندر مرکز سرمایه‌گذاری خارجی در چین به شمار می‌رود و در طی دو دهه گذشته توانسته بیش از ۳۰ میلیارد دلار در این زمینه جذب سرمایه نماید.

بندر شنزن از لحاظ توریستی نیز دارای جاذبه‌های فراوانی بوده و هر ساله با برگزاری نمایشگاه‌های مختلف سعی‌ می‌کند تا توریست‌های بیشتری را به این شهر جذب نماید.

بندر شنزن به خاطر نزدیکی به دلتای مروارید و بندر هنگ‌کنگ از پتانسیل مناسبی برای رشد برخوردار است. دلتای رود مروارید، منطقه‌ای است که با دارا بودن قابلیت‌های فراوان کشاورزی و صنعتی محل مناسبی برای سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ غربی به شمار می‌رود و با حمایت‌های دولت چین و ایجاد مناطق آزاد تجاری و حذف عوارض تجاری روز به روز بر رونق آن افزوده می‌شود و یکی از ۴ منطقه آزاد تجاری مهم در سراسر چین به شمار می‌رود.

Start typing and press Enter to search