پارک جهان پکن / World Park Beijing

World-Park-Beijing5پارک جهان پکن، فرصتی برای دیدن جهان بدون نیاز به ترک پکن است. این پارک با وسعت ۴۷ هکتار در جنوب غربی منطقه Fengtai پکن واقع شده است و حدود ۱۷ کیلومتر با مرکز شهر پکن و میدان تیان آن من فاصله دارد.
این پارک در سال ۱۹۹۳ افتتاح شد و تخمین زده می شود سالانه یک میلیون و پانصد هزار نفر از این پارک بازدید کنند. ورودی پارک یک قلعه است که از یک ایوان و پله هایی پهن به یک حیاط زیبا، حوض با فواره و فضایی پر از مجسمه های سنگ گرانیت سفید مشرف می کند و با طراحی معماری به سبک ایتالیایی بازدید کننده را با الهام از سبک رنسانس در اروپا به آن دوران می برد.
بعد از رد شدن از یک دروازه سنگی بزرگ وارد محوطه اصلی پارک می شوید. سراسر فضای داخلی پارک جهان پکن را چمن، گل و گیاه و باغ های متعدد با طراحی های منحصر بفرد همراه با تزیینات کافی فرا گرفته است که در لابلای آن حدود ۱۰۰ اثر مینیاتوری از دیدنی های مشهور دنیا را معرفی می کند. این پارک بزرگ به دو بخش مراکز دیدنی و منطقه تفریحی تقسیم شده است.

World-Park-Beijing2

بخشی از پارک که به طرز بسیار زیبایی با گل و فضای سبز تزیین شده است منظره ای ماندگار را جلو دیدگان قرار می دهد که نماینده مناطقی از چهار اقیانوس جهان و پنج قاره آسیا، آفریقا، اروپا، شمال آمریکا و آمریکای جنوبی است. در این بخش نشانه هایی از ۵۰ کشور و منطقه از سراسر جهان به نمایش گذاشته شده است. مجسمه آزادی در آمریکا، پری دریایی کپنهاک، دیوید میکل آنژ، ونوس میلو، برج پیزا در ایتالیا، تاج محل هند، برج ایفل و کلیسای نوتردام در فرانسه، اهرام مصر و مجسمه ابوالهول و ناروس اسکندریه مصر، میدان سرخ روسیه، آسیاب بادی از هلند، برج ساعت بیگ بن برتانیا، پل برج لندن، منهتن، برج های دوقلوی مرکز تجارت جهانی تنها بخشی از ماکت های این پارک است.

World-Park-Beijing1در ساخت این سازه ها که از بهترین مواد بکار استفاده شده است، با بهترین شکل ممکن کنده کاری و تزیین گشته اند تا بتوانند در فضای آزاد و تغییر دما، دوام و ماندگاری لازم را داشته باشند. به عنوان مثال در اهرام مصر از ۲۰۰۰۰۰ عدد آجر سنگی که هر کدام به بزرگی قالب صابون است استفاده شده و در مدل کوچک شده میدان سرخ روسیه از ۵ میلیون آجر قرمز کوچک بکار گرفته شده است.
بازدید کنندگان علاوه بر دیدن مراکز دیدنی که پراکنده در پارک هستند، برای بازدید از چهار اقیانوس می توانند با قایق موتوری سریع السیر سفر کنند و یا برای دیدن همه مناطق پارک از مونوریل و یا اتومبیل های کوچک برق و باطری استفاده کنند که کمتر خسته شوند و بیشتر از وقت استفاده کرده باشند. در بخشی از پارک بازدید کنندگان می توانند سوار هواپیما شوند که حس سفر کردن را هم در این بازدید تجربه کرده باشند.

World-Park-Beijing7در همه جای پارک و در اغلب ساعات برنامه های تئاتر و شوهای زنده، جشن های مختلف و برنامه های متنوع و جذاب مانند شوی فیل ها همراه با آب پاشی پخش فیلم در سینماهای مختلف و اجرای رقص و موسیقی محلی و سنتی برقرار است که در اطلاع رسانی ها به نظر بازدیدکنندگان می رسد.
نمونه پارک جهان پکن در شهر زیبای شنزن در جنوب چین وجود دارد که به مراتب از این پارک بزرگتر، کاملتر و مجهزتر است. پارک جهان شنزن یا پنجره ای رو به جهان Window of The World یکی از جاذبه های توریستی مطرح در کشور چین و یکی از دیدنی های برجسته شهر شنزن است.
این پارک از ساعت ۹ صبح تا ۹ شب برای بازدید باز است. بلیط ورودی این پارک برای هر نفر بزرگسال ۱۰۰ یوان است که در بعضی ماههای سال به ۶۵ یوان تقلیل می یابد. کودکان کمتر از ۱۲۰ سانتیمتر قد می توانند بطور رایگان پارک را بازدید نمایند.

World-Park-Beijing3حاشیه : چینی ها با ساخت این مجموعه به سه هدف بزرگ دست پیدا کرده اند که برای مدیران و برنامه ریزان هر جامعه ای تامل برانگیز است :
۱ – مدیران خوش فکر و زرنگ جامعه چین با ساخت این پارک از مردم خود دعوت کرده اند به جای صرف وقت و پرداخت هزینه های کلان سفرهای خارجی به پارک جهان آمده و در یک روز بیادماندنی، تاثیر گذار و مهیج همه دیدنی های جهان را در این مجموعه بازدید کنند. حتی آنهایی که هیچ وقت نمی توانند فرانسه، انگستان، آمریکا، سیدنی، هند و یا ایران و هر جای دیگر دنیا ببینند حداقل با دیدن و کسب اطلاعات این مکانهای دیدنی حصرت به دلشان نماند و از این ولع و حرارت و جذابیت بکاهند. در اطلاع رسانی های خود برای ترغیب مردم از پارک های جهان خود گفته اند: "دیدن جهان بدون نیاز به ترک چین"
۲ – از همه بازدید کنندگان، مسافران و گردشگران همه جای دنیا برای بازدید از کل مجموعه و یا حداقل از قسمتی که از کشورشان و یا از دین و تمدنشان ساخته شده بازدید کنند. بهانه درست کرده اند موثر برای هر بازدید کننده ای از هر جای دنیا. هندی برای تاج محل خودش بیاید، تایلندی برای دیدن معبد معروف تایلند، از مالزی برای دیدن برج دوقلو و از سنگاپور برای دیدن نماد سنگاپور و ....
۳ – اگر به آمار بازدید و فروش بلیط این مجموعه توجه کنید پی خواهید برد، که هر کجا کاری درست و هدفمند انجام گرفته جواب درست هم بدست آمده. مدیران برای هزینه کردن همیشه پا، پس می زنند در جایی که هر کجا پروژه ای انجام گرفته که فکر و هزینه درست نداشته با شکست و عدم اقبال روبرو بوده است. به همین دلیل از همه مدیران، برنامه ریزان، محققان، شهرداری ها و مدیران شهری و یا هر آدم دلسوزی که می تواند در هر حوزه ای از کشور تاثیری داشته باشد توصیه می کنیم از شهر شنزن، پارک ها و مراکز دیدنی آن با نگاهی ویژه بازدیدی داشته باشد.

World-Park-Beijing6چینستان مرکز مشاوره چین و برگزار کننده باتجربه سفرهای تخصصی و گروهی چین همواره در ایجاد این فضا برای مدیران کشورمان کوشیده و در آینده هم آمادگی برگزاری تورهای ویژه با اهدافی تاثیرگذار را در برنامه خود دارد. می توانید از تجربه هاب بدست آمده این سالها به خوبی استفاده کنید.

World-Park-Beijing4

Start typing and press Enter to search