دیوار چین

توسط hosein

دیوار چین که یکی از هفت اعجاز جهان شمرده می‌شود، در جهان به لحاظ زمان ساخت طولانی ترین و بزرگترین مهندسی تدافعی نظامی در قدیم است. این دیوار در نقشه جغرافیایی چین ۷۰۰۰ کیلومتر امتداد یافته است. این اثر سال ۱۹۸۷ در فهرست "میراث جهانی" ثبت شد.

دیوار چین به عنوان پروژه تدافعی بر روی کوه ها ساخته شد. کارگران طبق موقعیت هر منطقه، ساختار متفاوتی برای ایجاد دیوار در نظر گرفتند که این موضوع درایت و عقل نیاکان چین را نشان می‌دهد زیرا این دیوار از بیابان ها، مراتع و لجنزارها عبور می کرد.

دیوار چین

تاریخچه دیوار چین

تاریخ ساخت دیوار چین به قرن ۹ قبل از میلاد باز می‌گردد. حکومت وقت چین برای جلوگیری از حملات ملیت های شمالی اقداماتی نظیر برجهای آتش برای خبر رسانی و یا قلعه‌های مرزی برای حصول اطلاعات دشمن را در ارتباط با دیوار و بر روی آن ایجاد کرد.

در دوره حکمرانی سلسله های بهار و پاییز، میان دوک ها جنگ برپا شد و کشورها با استفاده از کوه های مرزی به ساخت دیوار پرداختند تا سال ۲۲۱ قبل از میلاد، امپراتور چین شی خوان پس از به وحدت رساندن چین، دیوارهای دوک ها را به هم متصل کرد که به صورت دیواری بزرگ در مرزهای شمالی بر روی کوه‌ها در آمد. او می خواست با این کار از حملات دشمن به مراتع شمالی جلوگیری کند. در این زمان طول دیوار چین به ۵۰۰۰ کیلومتر می رسید. در سلسله خان پس از سلسله چین، طول دیوار به ۱۰ هزار کیلومتر رسید. در تاریخ دو هزار و اندی ساله چین حکمرانان دوران مختلف به ساخت دیوار چین پرداختند تا اینکه طول دیوار به ۵۰ هزار کیلومتر رسید. این میزان، معادل گردش به دور کره زمین است.

دیوار مینگ

دیواری که اکنون مردم مشاهده میکنند، جامانده از سلسله مینگ است که از غرب به دروازه جایو گوآن در استان گان سو چین و از شرق به ساحل رود یالو جیان در استان لیائونینگ در شمال شرقی چین منتهی می‌شود و در میان آنان ۹ استان لیائونینگ، هبئی، تیانجین، پکن، مغولستان داخلی، شانشی، شاآنشی، نینگ شیا و گانسو عبور می کند که طول آنها ۷ هزار و ۳۰۰ کیلومتر است و مردم آن را دیوار طولانی می نامند.

تقریبا نزدیک یک سوم دیوار چین بدون هیچ نشانی ناپدید شده است.

ویژگی های دیوار چین در زمان جنگ

دیوار چین بر مسیر کوه های پر فراز و نشیب امتداد یافته است. در بیرون دیوار پرتگاه‌های بلند دیده می‌شود، در واقع کوه و دیوار به یکدیگر پیوند خورده اند لذا دشمن به هیچ وجه قادر به نفوذ به این دیوار نبود. دیوار چین معمولاً با آجرهای بزرگ و سنگ مستطیل شکل ساخته شده و در وسط آن خاک و خرده سنگ ریخته شده و ارتفاع آن ۱۰ متر است.

طرف درونی دیوار، نرده سنگی و "در" وجود دارد که به آسانی حرکت می‌کند. در فاصله معینی سکوی دیواری ویا برج آتش برای خبررسانی ساخته شده است. سکوی دیواری برای ذخیره سلاحها و غلات و استراحت سربازان است و در جنگ مخفیگاه بوده است. هنگامی که دشمن دست به حمله می زد برج های آتش را روشن می کردند و سراسر کشور از حمله آگاه می شدند. اکنون مقاومت دیوار چین به عنوان یک مانع نظامی از بین رفته است اما زیبایی معماری مخصوص آن دیدنی است.

دیوار چین اژدهایی خفته در میان کوهستان

زیبایی دیوار چین پر ابهت و باعظمت است: از دور دیواری بلند و پر پیچ و خم بر روی کوه‌ها همانند اژدهایی در حال حرکت به چشم می خورد و صحنه‌ای شکوهمند ایجاد شده است. از نزدیک دروازه های پر ابهت، دیوارها، سکوهای دیواری، برجهای دیده بانی، برج های آتش آکنده از دلربایی هنری است. دیوار چین دارای اهمیت تاریخی و فرهنگی و ارزش دیدنی است. چینی‌ها می‌گویند: "کسی که به دیوار چین صعود نکرده باشد قهرمان نیست".

دیوار چین اژدهایی خفته در میان کوهستان

گردشگران چینی و خارجی از پیمودن دیوار احساس افتخار می کنند حتی سران بسیاری کشورهای خارجی نیز فرصت دیدار از این اثر بزرگ را از دست نمی‌دهند برخی از بخش‌های دیوار چین به خوبی حفظ شده است از جمله دیوار "بادلینگ" در نزدیکی بیجینگ که هر ساله بیشترین بازدید کننده را دارد، دیوار "سی ما تای"، "دیوار موتیان یو"، دروازه شان حای گوان در انتهای شرقی دیوار چین که نخستین دروازه چین نامیده می‌شود و دروازه "جایو گوان" در انتهای غرب در استان گان سو. این بخش ها همچنین از مکان‌های بسیار مشهور و دیدنی دیوار است و گردشگران زیادی در تمام سال‌ از آنها بازدید می‌کنند.

دیوار چین تجسم درایت و رنج و زحمت میلیونها چینی در دوره باستان چین است. این اثر پس از هزاران سال از بین نرفته و دارای دلربایی فناناپذیر و "سمبل روحیه ملت چین" است. سال ۱۹۸۷ میلادی دیوار چین به عنوان "سمبل ملیت چین" در فهرست میراث جهانی ثبت شد.

بازدید از دیوار چین

بهترین منطقه برای دسترسی به دیوار چین از پایتخت این کشور یعنی پکن می باشد زیرا؛ بهترین بخش های دیوار چین در پکن و یا در نزدیکی پکن می باشد. در واقع بخش های بسیار زیبایی از دیوار چین تنها ۱۱۲ کیلومتر با پکن فاصله دارد؛ و به راحتی با کمک وسائل نقلیه عمومی از جمله اتوبوس و مترو قابل دسترسی است.

بلیط ورودی به دیوار چین از ۱۰۰ یوآن به بالا می باشد و تورهای یک روزه گردشگری در پکن هم وجود دارد که میتوانید از زیبایی های این شهر استفاده کنید.

برای بازدید از دیوار چین بهترین ماه‌ها فصل‌های گرم سال است. چراکه فضای این دیوار در فصل زمستان پوشیده از برف است. البته بازدید در ماه‌های پاییز نیز پیشنهاد خوبی است. چراکه علاوه بر مطبوع بودن هوا و جذابیت های بصری بی‌شمار، خبری از شلوغی فصل‌های توریستی نیست.

در نهایت برای داشتن یک بازدید خوب، کفش راحت، آب و تنقلات کافی را فراموش نکنید.

ارسال دیدگاه

Start typing and press Enter to search